Complexity Theory – Uczmy liderów myślenia systemowego

Myślenie Systemowe

Jetem ogromnym fanem myślenia systemowego. To, na ile zwinne metodyki przyjmują się w organizacjach, w dużej mierze zależy od umiejętności myślenia systemowego. Część ludzi robi to naturalnie, potrafi łączyć ze sobą wiele różnych elementów składających się na system jakim jest organizacja/projekt/zespół. Jest też spora część inżynierów i managerów, którzy są przywiązani do domeny newtonowskich systemów liniowych. Takie podejście charakteryzuje się próbą rozłożenia problemu na czynniki pierwsze, dobrej analizie i wybraniu „najlepszego” rozwiązania. Takie podejście nie sprawdza się w domenie Complex Adaptive Systems i często prowadzi do lokalnych optymalizacji, spowolnienia całego systemu i tworzenia zasad, które są odrzucane przez ludzi. Zakłada też, że najlepszym sposobem rozwiązywania problemów jest analiza i decyzja ekspercka. W domenie zarządzania sprowadza się to do modelu „command and control”.

No dobrze, ale co to jest to Myślenie Systemowe? Zastanawiałem się jakie wideo może stanowić wprowadzenie do tego tematu. Nie może być zbyt teoretyczne, musi zaciekawić, ….. to może coś takiego z TEDx:

Teoria Złożoności

Myślenie systemowe, teoria chaosu, cybernetyka, logika rozmyta i wiele innych teorii składają się na Teorię Złożoności (ang. Complexity Theory). Nie jest to więc jedna, spójna teoria, a raczej zbiór teorii bazujących na podobnych założeniach dotyczących badanej rzeczywistości. Teorie te opisują te same zjawiska z różnych perspektyw i operują różnym językiem. Poniższy rysunek przedstawia poglądowo jak poszczególne teorie rozwijały się w czasie i jak na siebie wpływały.

complexity_map_small

Myślenie systemowe a zarządzanie

Myślenie Systemowe jest w pewnym sensie rewolucją naukową. Większość dorobku naukowego ludzkości bazuje na spuściźnie teorii Newtona, która spowodowała, że ludzie starali się rozłożyć złożone problemy na czynniki pierwsze, dla każdej takiej części stworzyć liniowy model, w którym akcja A, powoduje reakcję B. Podejście to zakłada pełen determinizm. Problem pojawia się gdy próbujemy opisać złożony system, składający się z wielu oddziałujących na siebie „agentów” (elementów systemu). Poziom złożoności takieo systemu jest tak duży, że nie da się go opisać co do detali. Taki system wykazuje pewne wzory (ang. patterns), ale na poziomie detali jest niedeterministyczny. Stąd rozkwit teorii opisujących chcaraktetystykę takich systemów.

Podobnie jest w zakresie rozwoju teorii zarządzania. Czasy, w których swoje pracował Frederick Taylor, czasy rewolucji przemysłowej, można porównać do czasów fizyki newtonowskiej. Stworzono deterministyczny model zarządzania fabryką i ludźmi. Ten model sprawdza się w ograniczonym zakresie i ma swoje ograniczenia. Zabija motywację, kreatywność, innowację i autonomię ludzi.

W naszej pracy uczymy zespoły i managerów myślenia systemowego. Na naszym blogu znajdziesz odnośniki do materiałów, które pomogą Ci zrozumieć na czym polega myślenie systemowe. W kolejnych wpisach pokażę też konkretne narzędzia, które możesz zastosować w swojej organizacji.

Miejscem, od którego możesz zacząć jest kanał Think Academy a w nim cykl „Complex Adaptive Systems”.

Przemek

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *