Akademia Scrum Mastera

Jesteś osobą odpowiedzialną za organizację? Przeczytaj, dlaczego Akademia jest ważna dla Twojej firmy.

Kompetentny, doświadczony Scrum Master/Agile Coach jest kluczową rolą, która decyduje o tym, czy firma uzyska korzyści ze „zwinności”. Agile to nie jest metodyka, czy nowy proces, który można łatwo zaaplikować w organizacji. Wiele organizacji nie rozumie, że Agile wymaga zmiany dotykającej kultury organizacji , sposobu myślenia i dotychczasowych sposobów zarządzania, planowania i kontroli.
Odpowiedzią na te wyzwania jest zapewnienie w organizacji wsparcia doświadczonych praktyków oraz budowanie kompetencji Scrum Masterów wewnątrz firmy (np. Agile PMO). Co mają robić firmy, które takich kompetencji nie mają i nie stać ich na wewnętrzne programy szkoleniowe? Wiele organizacji próbuje zastosować Scrum’a, bez tych kluczowych kompetencji jakie stoją za rolą Scrum Mastera. Koszt takiego eksperymentu jest często wysoki. Nieskuteczna adaptacja Scrum’a kończy się niezadowoleniem zarówno managerów jak i zespołów, a wysiłek wielu osób nie przynosi oczekiwanych rezultatów.
Akademia odpowiada na potrzeby rozwijania zaawansowanych kompetencji bez potrzeby tworzenia wewnętrznych programów szkoleniowych. Dzięki Akademii znacznie zwiększysz korzyści ze Scrum’a dla całej organizacji. Jest to nie tylko suma różnych szkoleń, które znalazły się w tym programie. To przede wszystkim półroczna praca nad celami związanymi z transformacją Twojej organizacji.

Jesteś Scrum Masterem? Przeczytaj, dlaczego warto zainwestować w rozwój swoich kompetencji w formule Akademii.

Scrum staje się domyślną metodyką tworzenia oprogramowania. Naszym marzeniem było stworzenie programu dla Scrum Masterów, który mógłby być odpowiednikiem „Executive MBA” dla managerów. Akademia to zaawansowany program, w którym pracujemy nad rzeczywistymi case’ami i celami uczestników, a pracę warsztatową uzupełniamy coachingiem grupowym. Jeśli chcesz zdobyć umiejętności Agile Coacha i swobodnie kształtować swoją zawodową przyszłość, ten program będzie ważnym elementem Twojego rozwoju.

Opis programu

Ten progam można podsumować jednym zdaniem „Od Scrum Master’a do Agile Coacha”. Akademia to oferta skierowana do osób, które mają już doświadczenie w roli Scrum Master’a w zwinnej organizacji i pragną rozwinąć zaawansowane kompetencje. Po ukończeniu tego programu, Scrum Master będzie wyposażony w wiedzę i narzędzia pozwalające skutecznie wspierać zespoły, Product Ownerów i managerów w swoich organizacjach. Program został opracowany na podstawie naszych wieloletnich doświadczeń w pracy z zespołami oraz Scrum Masterami i ma na celu rozwój kluczowych kompetencji niezbędnych w pracy Agile Coach’a.
Doświadczony Scrum Master działa skutecznie dzięki temu, że potrafi uwolnić potencjał ludzi i organizacji. Dzięki zdobyciu wiedzy o tym, jak ludzie działają w grupie, Scrum Master szybko uzyskuje trwałe efekty swojej pracy. Ludzie mają w sobie naturalną motywację, poczucie sensowności. Szybko tworzą i akceptują zasady, które mają wartość dla nich i dla organizacji. Scrum Master, który będzie uczestnikiem Akademii, będzie wiedział jak pracować z ludźmi, budować zdrowe organizacje i wspierać zespoły.

Grupa docelowa

Scrum Masterzy, posiadający co najmniej 6 miesięczne doświadczenie w pracy z zespołami pracującymi w metodyce Scrum.

Efekty programu szkoleniowego

Inwestując w rozwój Scrum Masterów, organizacja może się spodziewać efektów w co najmniej trzech obszarach:
Efektywności zespołów. Absolwent naszego programu zostanie wyposażony w wiedzę i narzędzia pozwalające na skuteczne wspieranie budowania zespołowości, odpowiedzialności, autonomii i samoorganizacji. Zespoły wspierane przez doświadczonego Scrum Mastera nie narzekają na Scrum’a, ponieważ biorą odpowiedzialność za sposób pracy nad produktem, a Scrum (czy inny framework) pozwala im na efektywniejszą pracę.
Zarządzania produktem. Uczestnik programu będzie skuteczniej wspierać Product Ownerów. Dobry Scrum Master potrafi wpłynąć na sposób zarządzania produktem (zakresem i priorytetami) i relacjami z klientem w taki sposób, że firma lepiej wykorzystuje możliwości swoich zespołów.
Efektywności na poziomie całej organizacji. Praca z organizacją to umiejętność wspierania managerów w tworzeniu rozwiązań systemowo zmieniających zachowania i kulturę organizacji. To także umiejętność modyfikacji/dopasowania zwinnych metodyk (np. Scrum) do kontekstu konkretnej organizacji oraz umiejętność optymalizacji sposobu dostarczania wartości biznesowej do klienta.

Profile trenerów

Jesteśmy grupą doświadczonych Agile Coach’ów pracującymi dla największych międzynarodowych korporacji IT. Mamy niepowtarzalną możliwość sprawdzania teori w praktyce, w bardzo wymagającym środowisku i na dużą skalę. Praca z licznymi zespołami dała i wciąż daje nam ogromne doświadczenie, które jest największym atutem każdego trenera. Braliśmy udział w transformacjach dużych organizacji, gdzie kilkusetosobowe projekty adaptowały metodologię Agile. Jesteśmy członkami międzynarodowych organizacji: PMI oraz Agile Alliance, które zrzeszają profesjonalistów z domeny zarządzania projektami, a nasi trenerzy posiadają certyfikaty potwierdzające ich doświadczenie.

Stanisław Matczak
Staszek od kilkunastu lat związany jest z rozwojem oprogramowania. Pracował jako programista, analityk, kierownik projektu oraz kierował zespołami wytwórczymi złożonymi z kilkunastu i kilkudziesięciu osób. Od kilku lat wdraża metody zwinne w dużych przedsięwzięciach IT, pracując zarówno z pojedynczymi zespołami, jak i wdrażając rozwiązania pozwalające na wspólną pracę wielu zespołów. Wdrażał framework Scrum do tworzenia międzynarodowych zespołów w branży bankowej.
Duże doświadczenie z metodami Scrum, Kanban, AgilePM, coachingem oraz facylitacją pozwala mu na znajdowanie praktycznych rozwiązań dla omawianych problemów.

Przemysław Witka
Doświadczony Scrum Master/Agile Coach, posiada dyplom Executive MBA, certyfikowany mentor i life coach. Od kilku lat jest Agile Coachem w gdańskim oddziale Intel’a, gdzie współpracuje z kilkoma grupami biznesowymi przy adaptacji zwinnych metodyk. Pomaga budować efektywne zespoły oraz wspiera Scrum Masterów, Product Ownerów i managerów w budowaniu kluczowych kompetencji. Jest częścią międzynarodowej grupy Agile Coachów w Intelu oraz członkiem Agile Alliance. W latach 2009-2012 prowadził własny startup, między innymi prowadząc proces wprowadzania spółki na rynek NewConnect. Jest kreatywnym autorem kilku szkoleń oraz pomysłodawcą gry symulacyjnej Scrumtale (http://scrumtale.com), która stanowi istotny element szkoleń prowadzonych przez AgileBrains.
Jest tym rodzajem Agile Coacha, który posiadaja umiejętność pobudzania uczestników szkoleń do przemyśleń i pokazywania nowej perspektywy. Jego szkolenia pracują jeszcze długo po ich zakończeniu, a uczestnicy są zdolni do wprowadzenia odważnych zmian w organizacjach i zespołach. Uważa, że rola Agile Coach’a to fascynująca praca z ludźmi i systemami jakie tworzą. Prywatnie mąż, ojcec trójki dzieci, żeglarz i podróżnik.

Lech Wypychowski
Certyfikowany Project Manager PMP® oraz Scrum Master. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu na stanowiskach Inżyniera Oprogramowania, Scrum Mastera i Program Managera, projekty informatyczne zna od podszewki. Jako Program Manager zarządzał jednym ze strategicznych programów dostarczającym rozwiązania informatyczne do centrów danych. Obecnie wykorzystuje swoją wiedzę z zakresu zwinnego zarządzania aby budować efektywne zespoły i rozwijać relacje z klientami w Buildit@wipro. Działa również jako Agile Coach wspierając transformacje Agile w dużych organizacjach, trener zwinnych metod w AgileBrains.pl oraz autor szkoleń i biznesowych gier symulacyjnych do nauki metod Scrum i Kanban.
Czynnie działa w organizacji Agile Alliance, m.in. organizując międzynarodową konferencję Agile Europe 2016. Chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem występując na uczelniach wyższych i konferencjach dotyczących zarządzania projektami organizowanych przez PMI.

Zakres Programu

Poznanie charakterystyki i sposobu działania w systemach złożonych.
Poznanie oraz rozwinięcie swojego stylu coachingu.
Pracę nad różnymi postawami Scrum Mastera (m.in. coach, facilitator, mentor, nauczyciel).
Rozwinięcie praktycznych umiejętności w pracy z człowiekiem jeden na jeden.
Rozwinięcie umiejętności facylitacji oraz pracy z grupami.
Dogłębne poznanie frameworków Scrum i Kanban oraz nauka adaptacji metodyk do kontekstu w jakim działa organizacja.
Sposoby deeskalacji w konflikcie oraz wspieranie konstruktywnego konfliktu, aby wykorzystać jego pozytywne aspekty.
Sposoby zarządzania produktem oraz wspierania Product Owner’a.
Poznanie narzędzi Scrum Mastera do pracy z zespołem, Product Owner’em oraz organizacją (SM Toolbox).
Zapoznanie się z istniejącymi frameworkami do skalowania metod zwinnych w dużych projektach.
Zdobycie skutecznych umiejętności przeprowadzania zmian w zespole oraz organizacji.

Wyjątkową cechą programu jest możliwość zdefiniowania własnych celów szkoleniowych przez uczestników oraz praca nad tymi celami przez cały czas trwania programu. W związku z tym, zakładamy pewną elastyczność programu szkoleniowego i dopasowanie go do indywidualnych celów grupy szkoleniowej.

Metody pracy zastosowane w programie

Każda sesja programu jest prowadzona przez dwóch trenerów. Uczestnicy otrzymują wiedzę, doświadczenie i perspektywę dwóch osób. Taki sposób prowadzenia zajęć zwiększa dynamikę warsztatu, pozwala na pracę grupową oraz pozwala na zaangażowanie trenera w odgrywanie scenek przedstawiających konkretne business case’y do przeanalizowania przez zespół.

W trakcie programu zostaną zastosowane następujące metody pracy:
Praca na rzeczywistych case’ach.
Scenki symulacyjne.
Coaching grupowy.
Gry symulacyjne.
Praca nad celami uczestników.

Warunki uczestnictwa w programie
Cena za osobę: 9300* zł netto (+23% VAT)
Miejsce: Trójmiasto.
Język: Polski
Forma: Pięć, dwudniowych zjazdów weekendowych (sobota, niedziela). Zajęcia odbywają się od godziny 9:00 do 17:00.

Planowane terminy zjazdów: do uzgodnienia po zebraniu grupy.

Wymagania**:
6 miesięcy pracy na stanowisku Scrum Master
Wypełnienie formularza zgłoszeniowego

CHCĘ SIĘ ZAREJESTROWAĆ

* Organizatorzy zapewniają catering (lunch i przerwy kawowe). Możliwość rozłożenia płatności na dwie raty.
** Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do wyboru uczestników programu na podstawie wszystkich zgłoszeń.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn